Tudi letos smo tretji petek v novembru, 15. 11. 2024, obeležili Dan slovenske hrane in spremljajoči Tradicionalni slovenski zajtrk. Slogan letošnjega Tradicionalnega slovenskega zajtrka je »Tradicionalni slovenski zajtrk – moj naj zajtrk!«.
Namen projekta je izobraževati, obveščati in ozaveščati otroke, vzporedno v določenem obsegu tudi širšo javnost o pomenu zajtrka v okviru prehranjevalnih navad, pomenu in prednostih lokalno pridelanih živil slovenskega porekla oziroma živil, ki so pridelana oziroma predelana v Sloveniji, pomenu kmetijskih dejavnosti in čebelarstva za pridelavo, okolje, gospodarske dejavnosti in za širše okolje.
Letošnje leto smo učencem pričarali samopostrežni zajtrk. Za organizacijo in izvedbo so poskrbeli šestošolci. Ponudili smo več vrst kruha, medu in jabolk. Kot dodatek so si lahko izbrali slovenske orehe s kmetije Mlakar. Razredna stopnja je pozajtrkovala v učilnicah, predmetna stopnja pa v jedilnici in mali dvorani. Učenci od 1. do 6. razreda so na ta dan imeli tehnični dan. Učence 6. razreda je obiskal čebelar Franci Lovše, ki jim je na zanimiv način predstavil pomembno poslanstvo čebelarjev. Ogledali smo si tudi šolski čebelnjak, ki ga bo gospod Franci z učenci čebelarskega krožka ponovno obudil.
Za zajtrk so zaslužni lokalni pridelovalci, ki delajo, se trudijo in nam omogočajo, da lahko pristopamo do kakovostnih živil – kruh iz Pekarne Mokronog, mleko s kmetije Miloša Majcna, jabolka s sadjarske kmetije Uhan, med iz čebelarskega društva Trebelno-Mokronog ter maslo iz mlekarne Celeia.
Nedavni komentarji